Ako požičať peniaze bez rizika

Finančné suchoty a problémy trápia čoraz viacej ľudí. Samozrejme, medzi ľuďmi s finančnými problémami sa nachádzajú aj takí, ktorým seriózna banky pôžičku alebo úver neschvália. Či už z dôvodu ich zadĺženosti alebo z dôvodu nedostatočných príjmov. Ľudia z tejto skupiny majú v zásade dve možnosti. Buď kontaktovať nebankovú spoločnosť s benevolentnými pravidlami požičiavania, alebo požiadať o dočasnú finančnú pomoc svojou rodinu, blízkych alebo známych.

 

Ak ste vy tým človekom, na ktorého sa vaša rodina obrátila, dajte si pozor. Dobre si to premyslite, veľa kamarátstiev a rodín rozvrátili spory o peniaze. Ak dôverujete osobe, ktorej sa chystáte požičať finančné prostriedky, držte sa niekoľkých pravidiel a predídete tak možno viacerým konfliktom v budúcnosti.

 

Ručenie

Vaše požičané peniaze si môže chrániť hneď dvomi spôsobmi. Využiť môžete ochranu pôžičky záložným právom alebo ručením. Odborníci vysvetľujú, že pod samotným ručením chápeme, že ručiteľ (ako tretia osoba) sa zaviaže, že za dlžníka zaplatí jeho sumu, v prípade, že by tak dlžník neurobil. Ak uprednostníte záložné právo, znamená to, že si veriteľ v prípade nesplácania bude môcť ponechať dlžníkovu vec, ktorá bola na tieto účely založená.

 

Čo je na papieri, to platí

Základným pravidlom, ktoré by ste si mali osvojiť pri požičiavaní finančných prostriedkov v akejkoľvek výške alebo komukoľvek, je písomná zmluva. Vy a budúci dlžník spoločne spíšete aká suma bola požičaná a na akú dobu, za akých podmienok. Notársky potvrdený dokument je pre vás rukolapný dôkaz v prípade problémov, ktoré by sa mohli vyskytnúť v súvislosti nesplácania zo strany dlžníka. Vďaka notárskej zápisnici sa vyhnete rôznymi zdĺhavým peripetiám, kedy by ste museli dokazovať pravosť písomnej zmluvy a podobne. Odborníci odporúčajú notársku zápisnicu podpísať deň po uzatvorení písomnej zmluvy o pôžičke. Pri všetkých úkonoch myslite na to, že je veľmi dôležité mať na zmluve úradne potvrdené postupy účastníkov. V budúcnosti vás to môže ušetriť od mnohých komplikácií.

 

Splácanie pôžičky

Ak požičiavate peniaze osobe, o ktorej dopredu viete, že nebude schopná vám dlžnú sumu vrátiť, prípadne s veľkými ťažkosťami, je dosť na pováženie, či je vhodné sa do takého to procesu vôbec púšťať.

 

Je len na vás, za akých podmienok vaše peniaze požičiate dlžníkovi. Myslite na to, že je vhodné do zmluvy uviesť aj to, či je suma požičaná bez úrokov alebo s úrokmi. V prípade úrokov by ste mali uviesť jasné podmienky a výšku úrokov, ktoré od dlžníka požadujete.

Ak by ste v prípade nesplácania chceli na dlžníka podať žalobu, musíte ho upozorniť, že sa chystáte na tento krok. Je potrebné, aby ste mu zaslali pred-žalobnú upomienku, v ktorej by bolo uvedené dokedy a za akých podmienok môže dlžnú sumu splatiť bez toho, aby sa voči nemu začalo súdne konanie.

 

Ak by sa predsa len vyskytli problémy so splácaním, dlho nečakajte. Na území Slovenskej republiky platí desaťročná doba na premlčanie. Ak uplynie desať rokov od uzatvorenia zmluvy a vy stále peniaze zmluvy, stáva sa premlčaná.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/4/4/44955f4c-a573-4cfb-9938-a1522a287886/pozickomania.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Comments are closed.

(hlasujúcich:1, priemer: 5,00 z 5)
Loading...